Categories: Nawozy

Zastosowanie i podział nawozów do ogrodu

Pielęgnacja ogrodu to działania wymagające pewnej wiedzy i zaangażowania. Aby w prawidłowy sposób zadbać o uprawy należy otworzyć do nich serce, jak również stosować najnowsze i odpowiednio dobrane zabiegi. Jakie działania wspomagają rozwój i pielęgnację roślin? Czym jest nawożenie? Jakie rodzaje nawozów skutecznie pomogą odżywić uprawy?

Działania wspomagające rozwój i pielęgnację roślin.

Działania i zabiegi ogrodnicze to bardzo ważny aspekt pielęgnacji i uprawy roślin. Wiele z nich warunkuje prawidłowy wzrost upraw, jak również efekt wizualny dorosłych osobników. Które z działań wykonywane są przez ogrodników? Do najbardziej popularnych prac nalezą:

  • odchwaszczanie,
  • nawożenie,
  • odżywianie,
  • ściółkowanie,
  • nawadnianie,
  • przycinanie, itp.

Czym jest nawożenie roślin?

Nawożenie to jeden z podstawowych elementów pielęgnacji. Dzięki odpowiednio dobranym i stosowanym preparatom możliwe jest dostarczenie roślinom odpowiednich składników mineralnych, jak również wspomaganie ich rozwoju. Wiele z preparatów chroni również uprawę przed powstawaniem niepożądanych chorób, jak również gromadzeniem się szkodliwych pasożytów.

Zabiegi te wykonywane są kilka razy w roku, a czas i rodzaj nawożenia zależny jest od rodzaju środka i specyfikacji rośliny.

Najpopularniejsze rodzaje nawozów

Nawozy do ogrodu to preparaty dzięki, którym możliwe jest utrzymanie zdrowotne roślin, dostarczanie im odpowiednich składników mineralnych, jak również chronienie przed niepożądanymi skutkami wielu czynników zewnętrznych. Wśród najpopularniejszych środków do nawożenia można wyróżnić:

  • nawozy zielone – służą do podniesienia żyzności gleby. Stosowane są za pomocą wprowadzenia do gleby świeżej masy roślinne, a ich dokładny skład uzależniony jest od składu chemicznego środka. Nawozy te dostarczają glebie pokarmu, poprawiają strukturę i właściwości ziemi, zwiększają aktywność mikrobiologiczną, jak również ograniczają wysychanie podłoża.
  • nawozy organiczne – środki wyprodukowane z elementów organicznych takich jak kompost, plony uboczne, ptasie odchody, popiół drzewny czy biohumus. Ich szczególnymi właściwościami są  poprawa wartości i struktury gleby, utrzymanie stałego poziomu próchnicy, sprzyja rozwojowi mikroorganizmów glebowych. 
  • nawozy mineralne – substancje zapewniające bogactwo gleby w różnorodne składniki mineralne. Stosowane w ogrodach do zasilania roślin, w szczególności nowo zasadzonych organizmów. Nawozy te zapewniają pobór elementów takich jak azot, fosfor, wapń czy mikroelementy. Wspomagają bujny rozrost upraw, jak również obfite kwitnienie roślin ozdobnych.