Categories: Pielęgnacja ogrodu

Pielęgnacja ogrodu – jak zaplanować sobie pracę?

Marzy Ci się piękny ogród, którym będą zachwycać się wszyscy sąsiedzi? Jego pielęgnacja wymaga dużo czasu i zaangażowania niemal przez 12 miesięcy, ale efekty mogą być zaskakujące. Podpowiadamy, jak odpowiednio zaplanować sobie prace w ogrodzie, zależnie od pory roku.

Wiosna

Pielęgnacja ogrodu wiosną polega przede wszystkim na przygotowaniu rozsady roślin. Na przełomie marca i kwietnia należy przesiać do skrzynek kwiaty, a następnie ustawić je w pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura 15-20 st. C. Mogą to być:

  • szałwie,
  • azalie,
  • aksamitki,
  • astry,
  • wyżliny (lwie paszcze),
  • werbeny,
  • celozje.

Na 7 dni przed posadzeniem warto zacząć hartować rozsadę, a więc wystawiać sadzonki na zewnątrz na kilka godzin. Możesz też otwierać okna w pomieszczeniu, w którym znajdują się skrzynki. Wiosna to także właściwy czas na zdjęcie osłon z wieloletnich roślin wrażliwych na mróz. Najlepiej zrobić to w pochmurny dzień, aby ochronić je przed zbyt silnym słońcem. Od połowy kwietnia możesz już bez obaw zasadzić bulwy i cebulki roślin kwitnących latem: lilii, mieczyków, begonii bulwiastych, dalii, pacioreczników czy tygrysówek.

Lato

Lato to czas, kiedy można podziwiać piękne kwiaty i cieszyć się ich zapachem. To, o czym musisz pamiętać, to regularne podlewanie ogrodu, nie tylko rabatek, ale i trawnika. Najlepiej robić to wcześnie rano lub wieczorem, kiedy słońce nie świeci tak intensywnie. Równie istotne jest regularne usuwanie chwastów, gdyż zabierają roślinom wodę oraz cenne składniki odżywcze. Możesz plewić je ręcznie lub zastosować odpowiedni środek odchwaszczający. Nie zapomnij też o koszeniu trawy, minimalna wysokość źdźbeł to ok. 5 cm. Lato to odpowiedni okres na cięcie drzewek owocowych i rozmnażanie krzewów ozdobnych.

Jesień

Jesienna pielęgnacja ogrodu sprowadza się do uporządkowania go i przygotowania wszystkich roślin na nadejście mrozu. Na przełom października i listopada przypada termin ostatniego koszenia trawnika, warto też przeprowadzić jego aerację. Z rabat roślin jednorocznych musisz usunąć ich resztki i chwasty, a następnie zastosować nawóz (lub zastąpić go obornikiem, ewentualnie kompostem). Rośliny wieloletnie należy przyciąć i usunąć uschnięte części, zwłaszcza te z objawami chorób. Krzewy i kwiaty wrażliwe na mróz powinieneś zabezpieczyć włókniną, zaraz po pierwszych przymrozkach.

Zima

Zimą prace w ogrodzie ograniczają się do minimum, dlatego możesz spokojnie zastanowić się, co posadzisz w nim wiosną. Co pewien czas usuwaj nadmiar śniegu z krzewów i drzewek, aby zapobiec połamaniu gałęzi. Staraj się też nie wydeptywać ścieżek w miejscu, gdzie rośnie trawnik. Ubity śnieg ogranicza źdźbłom dostęp do świeżego powietrza, a to sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.