Categories: Zwalczanie szkodników

Mszyce w ogrodzie – co robić?

Szacuje się, że na świecie jest ponad 5 tysięcy gatunków mszyc. To wszędobylskie owady, które swoją obecnością spędzają sen z powiek niejednego właściciela działki lub ogrodu.

Szkodliwość żerowania mszyc

Owady te bardzo szybko się rozmnażają, mają wiele pokoleń w ciągu roku. Właściwie każde drzewo owocowe ma gatunek mszycy, który na nim żeruje. Znane są mszyce jabłoniowe, brzoskwiniowe, wiśniowe i śliwowe. Wszystkie gatunki powodują uszkodzenia roślin oraz spadek plonowania. Mszyca posiada aparat gębowy o typie kłująco-ssącym. Za pomocą kłujki nacina blaszkę liściową lub pęd rośliny, następnie wysysa soki.

Porażone części rośliny odbarwiają się na srebrno, uszkadzany jest aparat asymilacyjny rośliny, spada więc wydajność fotosyntezy. Pośrednia szkodliwość żerowania mszyc związana jest z wydzieliną, którą zostawiają za sobą te niewielkie owady. Spadź to nic innego jak niestrawione cukry, to doskonałe siedlisko dla grzybów zarodnikowych. Warto też podkreślić, że mszyce są wektorami wielu niebezpiecznych chorób wirusowych oraz bakteryjnych. Przenoszą na przykład ospowatość śliw oraz wirus mozaiki tytoniu. Zasiedlone przez mszyce tkanki mogą ulegać przebarwieniu oraz zniekształceniu, przy dużej liczebności koloni mogą nie zawiązywać się kwiaty i owoce, ponieważ roślina jest bardzo osłabiona.

Biologiczne metody walki z mszycami

Przy niewielkiej kolonii mszyc możemy poradzić sobie stosując metody walki biologicznej ze szkodnikami. W tym celu tworzy się w ogrodzie miejsca bytowania organizmów pożytecznych, które żywią się mszycami i zmniejszają ich populację. W ogrodach o zróżnicowanym składzie gatunkowych zaobserwujemy złotooki oraz biedronki siedmiokropki. Mszyce stanowią dietę pająków oraz skorków. Warto umieścić w zakątkach ogrodu domki dla owadów, które zaproszą nie tylko owady zapylające, ale też pożyteczne stawonogi owadożerne. W zwalczaniu mszycy sprawdzą się również preparaty na bazie oleju rydzowego, mniszka lekarskiego, wyciągi z czosnku lub z pokrzywy.

Preparaty zwalczające mszyce

Jeśli kolonia mszyc jest spora – metody biologiczne mogą nie być wystarczające i musimy ratować rośliny w inny sposób. Wtedy najlepiej zastosować skuteczny preparat. Przykładowo Polysect 005 SL Substral wykazuje działanie zarówno systemiczne, jak i kontaktowe. Może być stosowany w uprawie polowej oraz doniczkowej, w szybkim czasie pozbywa się mszyc, dodatkowo zapewnia ochronę roślinie przed ponownym zasiedleniem.